Themes - Twenty Twelve - en to pt_BR translation catalogue (68 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
pt_BR: O tema 2012 do WordPress é um tema totalmente responsivo que fica bem em qualquer dispositivo. As funcionalidades incluem um modelo de página inicial com seus próprios widgets, uma fonte de exibição opcional, estilos para formatos de posts tanto na página inicial quanto em páginas individuais  e um modelo de página opcional sem a barra lateral. Personalize o tema com menu, imagem de cabeçalho, e imagem de fundo.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Um comentário em &ldquo;%s&rdquo;

en: White
pt_BR: Branco

en: Light Gray
pt_BR: Cinza claro

en: Medium Gray
pt_BR: Cinza médio

en: Dark Gray
pt_BR: Cinza escuro

en: Blue
pt_BR: Azul

note: Template Name of the theme
en: Full-width Page Template, No Sidebar
pt_BR: Modelo de página sem sidebar

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
pt_BR: Modelo de página inicial

en: Tag Archives: %s
pt_BR: Arquivo da tag: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
pt_BR: Nada coincide com seus critérios de busca. Tente outra vez com palavras-chave diferentes.

en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultados da busca por: %s

en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
pt_BR: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%s">Inicie por aqui</a>.

en: No posts to display
pt_BR: Sem posts para mostrar

en: Next &rarr;
pt_BR: Próximo &rarr;

en: &larr; Previous
pt_BR: &larr; Anterior

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.
pt_BR: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Publicado em </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span>no tamanho <a href="%3$s" title="Link para a imagem original">%4$s &times; %5$s</a> em <a href="%6$s" title="Retornar para %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.

en: Skip to content
pt_BR: Pular para o conteúdo

en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
pt_BR: Este post foi publicado em %3$s<span class="by-author"> por %4$s</span>.

en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
pt_BR: Este post foi publicado em %1$s em %3$s<span class="by-author"> por %4$s</span>.

note: Translators: 1 is category, 2 is tag, 3 is the date and 4 is the author's name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
pt_BR: Este post foi publicado em %1$s e marcado com a tag %2$s em %3$s<span class="by-author"> por %4$s</span>.

en: View all posts by %s
pt_BR: Ver todos os posts de %s

en: Reply
pt_BR: Responder

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_BR: Seu comentário está aguardando moderação.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s às %2$s

en: Post author
pt_BR: Autor do post

en: (Edit)
pt_BR: (Editar)

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Posts recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pt_BR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Posts antigos

en: Post navigation
pt_BR: Navegação de posts

en: Second Front Page Widget Area
pt_BR: Segunda área de widget da página inicial

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
pt_BR: Aparece quando se usa o modelo opcional de Página Inicial com uma página configurada como Página Inicial Estática

en: First Front Page Widget Area
pt_BR: Primeira área de widget da página inicial

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
pt_BR: Aparece em posts e páginas, exceto no modelo opcional de página inicial que tem seus próprios widgets

en: Main Sidebar
pt_BR: Barra lateral principal

en: Page %s
pt_BR: Página: %s

[ctx: Open Sans font: add new subset (greek, cyrillic, vietnamese)]
note: translators: To add an additional Open Sans character subset specific to your language, * translate this to 'greek', 'cyrillic' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
pt_BR: nenhum subconjunto

[ctx: Open Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported * by Open Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt_BR: ativada

en: Primary Menu
pt_BR: Menu principal

en: Proudly powered by %s
pt_BR: Orgulhosamente mantido com %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
pt_BR: Plataforma de Publicação Pessoal Semântica

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Ver todos posts de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Featured post
pt_BR: Post destacado

en: Pages:
pt_BR: Páginas:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
pt_BR: Nenhum resultado encontrado. Talvez fazer uma pesquisa ajudará a encontrar um post relacionado.

en: Nothing Found
pt_BR: Nada encontrado

en: Edit
pt_BR: Editar

en: % Replies
pt_BR: % respostas

en: 1 Reply
pt_BR: 1 resposta

en: Leave a reply
pt_BR: Deixe uma resposta

en: Permalink to %s
pt_BR: Link permanente para %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Continue lendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
pt_BR: Os comentários estão fechados.

en: Newer Comments &rarr;
pt_BR: Comentários recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt_BR: &larr; Comentários antigos

en: Comment navigation
pt_BR: Navegação de comentários

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[0]: %1$s pensou em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[1]: %1$s pensou em &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Category Archives: %s
pt_BR: Arquivo da categoria: %s

en: About %s
pt_BR: Sobre %s

en: Author Archives: %s
pt_BR: Arquivo do Autor: %s

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Yearly Archives: %s
pt_BR: Arquivos anuais: %s

en: Monthly Archives: %s
pt_BR: Arquivo mensais:%s

en: Daily Archives: %s
pt_BR: Arquivo diários:%s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_BR: Parece que não foi possível encontrar o que você está buscando. Talvez fazer uma pesquisa possa ajudar.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
pt_BR: Isso é embaraçoso, não?

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt_BR: https://br.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress
