Themes - Twenty Twelve - en to nb_NO translation catalogue (68 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
nb_NO: 2012-temaet for WordPress er et helresponsivt tema som ser bra ut både på såvel mobil som datamaskin. Funksjoner inkluderer forsidemal med egne widgeter, en valgfri visningsfont, stiler for innleggsformater, både i arkivvisning og enkeltvisning, og en valgfri sidemal uten sidekolonne. Gjør temaet til ditt eget med en egendefinert meny, toppbilde og bakgrunn.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
nb_NO: Én kommentar til &ldquo;%s&rdquo;

en: White
nb_NO: Hvit

en: Light Gray
nb_NO: Lysegrå

en: Medium Gray
nb_NO: Mellomgrå

en: Dark Gray
nb_NO: Mørkegrå

en: Blue
nb_NO: Blå

note: Template Name of the theme
en: Full-width Page Template, No Sidebar
nb_NO: Sidemal med full bredde, uten sidekolonne

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
nb_NO: Forsidemal

en: Tag Archives: %s
nb_NO: Stikkordarkiv: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
nb_NO: Det var ingen treff på dine søkekriterier. Søk på nytt med noen andre nøkkelord.

en: Search Results for: %s
nb_NO: Søkeresultater for: %s

en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
nb_NO: Klar for å publisere ditt første innlegg? <a href="%s">Start her</a>.

en: No posts to display
nb_NO: Ingen innlegg å vise

en: Next &rarr;
nb_NO: Neste &rarr;

en: &larr; Previous
nb_NO: &larr; Forrige

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.
nb_NO: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Publisert </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span>, <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> i <a href="%6$s" title="Tilbake til %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.

en: Skip to content
nb_NO: Hopp til innhold

en: Menu
nb_NO: Meny

en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
nb_NO: Dette innlegget ble skrevet %3$s<span class="by-author"> av %4$s</span>.

en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
nb_NO: Dette innlegget ble skrevet i %1$s, %3$s<span class="by-author"> av %4$s</span>.

note: Translators: 1 is category, 2 is tag, 3 is the date and 4 is the author's name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
nb_NO: Dette innlegget ble skrevet i %1$s og merket %2$s, %3$s<span class="by-author"> av %4$s</span>.

en: View all posts by %s
nb_NO: Vis alle innlegg av %s

en: Reply
nb_NO: Svar

en: Your comment is awaiting moderation.
nb_NO: Din kommentar avventer moderasjon.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
nb_NO: %1$s, kl. %2$s

en: Post author
nb_NO: Innleggsforfatter

en: (Edit)
nb_NO: (Rediger)

en: Pingback:
nb_NO: Tilbaketråkk:

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nb_NO: Nyere innlegg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
nb_NO: <span class="meta-nav">&larr;</span> Eldre innlegg

en: Post navigation
nb_NO: Innleggsnavigasjon

en: Second Front Page Widget Area
nb_NO: Andre widget-område på forside

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
nb_NO: Vises når man bruker den valgfrie forsidemalen med en side satt som statisk forside

en: First Front Page Widget Area
nb_NO: Første widget-område på forside

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
nb_NO: Vises på innlegg og sider bortsett fra den valgfrie forsidemalen, som har sine egne widgeter

en: Main Sidebar
nb_NO: Primær sidekolonne

en: Page %s
nb_NO: Side %s

en: Primary Menu
nb_NO: Primærmeny

en: Proudly powered by %s
nb_NO: Stolt drevet av %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
nb_NO: Semantisk personlig publiseringsplattform

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nb_NO: Les alle innlegg av %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Featured post
nb_NO: Fremhevet innlegg

en: Pages:
nb_NO: Sider:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
nb_NO: Beklager, men ingen resultater ble funnet. Kanskje du kan finne et relatert innlegg ved å søke.

en: Nothing Found
nb_NO: Ingenting funnet

en: Link
nb_NO: Lenke

en: Edit
nb_NO: Rediger

en: % Replies
nb_NO: % svar

en: 1 Reply
nb_NO: 1 svar

en: Leave a reply
nb_NO: Legg igjen en kommentar

en: Permalink to %s
nb_NO: Permalenke til %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nb_NO: Les videre <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
nb_NO: Det er stengt for kommentarer.

en: Newer Comments &rarr;
nb_NO: Nyere kommentarer &rarr;

en: &larr; Older Comments
nb_NO: &larr; Eldre kommentarer

en: Comment navigation
nb_NO: Kommentarnavigasjon

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nb_NO[0]: %1$s kommentar til &ldquo;%2$s&rdquo;
nb_NO[1]: %1$s kommentarer til &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Category Archives: %s
nb_NO: Kategoriarkiv: %s

en: About %s
nb_NO: Om %s

en: Author Archives: %s
nb_NO: Forfatterarkiv: %s

en: Archives
nb_NO: Arkiv

en: Yearly Archives: %s
nb_NO: Årlige arkiver: %s

en: Monthly Archives: %s
nb_NO: Månedlige arkiver: %s

en: Daily Archives: %s
nb_NO: Daglige arkiver: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nb_NO: Vi klarer ikke å finne det du leter etter. Prøv å søke.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
nb_NO: Dette er litt flaut, ikke sant?

note: Author of the theme
en: the WordPress team
nb_NO: WordPress-gjengen
