Themes - Twenty Thirteen - en to ru translation catalogue (71 entries)

note: Description of the theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
ru: Тема 2013 для WordPress заново открывает для нас ведение блога, предоставляя полный набор форматов записей, каждый из которых отображается в своём неповторимом стиле. Дизайн изобилует тщательно подобранными элементами, начиная с яркой цветовой схемы и соответствующих изображений заголовка, красивой типографики и иконок, а также гибкой разметки, которая превосходно выглядит на любых устройствах, больших и маленьких.

[ctx: comments title]
note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ru: Один комментарий к &ldquo;%s&rdquo;

en: Off-white
ru: Не белая

en: Beige
ru: Бежевая

en: Light Brown
ru: Светло-коричневая

en: Medium Brown
ru: Средне-коричневая

en: Dark Brown
ru: Темно-коричневая

en: White
ru: Белая

en: Yellow
ru: Желтая

en: Light Orange
ru: Светло-оранжевая

en: Medium Orange
ru: Средне-оранжевая

en: Red
ru: Красная

en: Dark Gray
ru: Темно-серая

en: %s Archives
ru: Архив формата &laquo;%s&raquo;

en: Tag Archives: %s
ru: Архив метки: %s

en: Search Results for: %s
ru: Результаты поиска: %s

[ctx: header image description]
en: Star
ru: Звезда

[ctx: header image description]
en: Diamond
ru: Алмаз

[ctx: header image description]
en: Circle
ru: Круг

en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ru: Тема Twenty Thirteen требует WordPress 3.6 или выше. У вас версия %s. Пожалуйста, обновите WordPress и попробуйте ещё раз.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Следующая <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
ru: <span class="meta-nav">&larr;</span> Предыдущая

en: Full resolution
ru: Полный размер

en: Link to full-size image
ru: Ссылка на полноразмерное изображение

en: <span class="attachment-meta">Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Return to %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>
ru: <span class="attachment-meta">Опубликовано <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> в галерее <a href="%3$s" title="Вернуться: %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>

en: Skip to content
ru: Перейти к содержимому

en: Menu
ru: Меню

en: Permalink to %s
ru: Постоянная ссылка: %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
en: %1$s on %2$s
ru: %1$s от %2$s

en: View all posts by %s
ru: Посмотреть все записи автора %s

en: Sticky
ru: Прилеплена

en: Post navigation
ru: Навигация по записям

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Следующие записи <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ru: <span class="meta-nav">&larr;</span> Предыдущие записи

en: Posts navigation
ru: Навигация по записям

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
ru: Отображается в боковой колонке в записях и на страницах.

en: Secondary Widget Area
ru: Дополнительная область

en: Appears in the footer section of the site.
ru: Отображается в нижней части сайта.

en: Main Widget Area
ru: Основная область

en: Page %s
ru: Страница %s

[ctx: Bitter font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not * supported by Bitter, translate this to 'off'. Do not translate into your * own language.
en: on
ru: off

en: Navigation Menu
ru: Меню навигации

en: Proudly powered by %s
ru: Сайт работает на %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ru: Запрошенную информацию найти не удалось. Возможно, будет полезен поиск по сайту.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
ru: Извините, по вашему запросу ничего не найдено. Попробуйте другие ключевые слова.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ru: Готовы опубликовать свою первую запись? <a href="%1$s">Начните отсюда</a>.

en: Nothing Found
ru: Ничего не найдено

en: View all % comments
ru: Комментарии (%)

en: One comment so far
ru: 1 комментарий

en: Leave a comment
ru: Оставить комментарий

en: Edit
ru: Изменить

en: Pages:
ru: Страниц:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Читать далее %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
ru: Обсуждение закрыто.

en: Newer Comments &rarr;
ru: Следующие комментарии &rarr;

en: &larr; Older Comments
ru: &larr; Предыдущие комментарии

en: Comment navigation
ru: Навигация по комментариям

[ctx: comments title]
note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[0]: %2$s: %1$s комментарий
ru[1]: %2$s: %1$s комментария
ru[2]: %2$s: %1$s комментариев

en: Category Archives: %s
ru: Архив рубрики: %s

en: All posts by %s
ru: Все записи автора %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Посмотреть все записи автора %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: About %s
ru: Об авторе %s

en: Archives
ru: Архивы

en: Yearly Archives: %s
ru: Архив за год: %s

en: Monthly Archives: %s
ru: Архив за месяц: %s

en: Daily Archives: %s
ru: Архив за день: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ru: По данному адресу ничего не найдено. Попробуйте воспользоваться поиском.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
ru: Неприятная новость

en: Not Found
ru: Не найдено

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ru: https://ru.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ru: Команда WordPress
