Themes - Twenty Ten - en to uk_UA translation catalogue (85 entries)

note: Description of the theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
uk_UA: Тема 2010 для WordPress стильна, налаштовувана, проста і читабельна. Зробіть її своєю з довільним меню, зображенням заголовка і фоном. Twenty Ten підтримує шість областей віджетів (дві на бічній панелі, чотири в підвалі) і обрані зображення (мініатюри для записів галереї і довільні зображення заголовків сторінок і записів). Вона включає таблиці стилів для друку та візуального редактора майстерні, спеціальні стилі для записів в рубриках "нотатки" і "галерея". Також є додатковий одностовпчиковий шаблон сторінки без бічної панелі.

note: translators: %s: The post title.
en: One Response to %s
uk_UA: Одна відповідь на %s

en: White
uk_UA: Біла

en: Light Gray
uk_UA: Світло-сіра

en: Medium Gray
uk_UA: Середньо-сіра

en: Black
uk_UA: Чорна

en: Blue
uk_UA: Синя

note: Template Name of the theme
en: One column, no sidebar
uk_UA: Одна колонка, без бічної панелі

en: Tag Archives: %s
uk_UA: Архів позначки: %s

en: Meta
uk_UA: Мета

en: Archives
uk_UA: Категорії

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
uk_UA: Вибачте, але нічого не знайшлося. Спробуйте змінити пошуковий запит

en: Nothing Found
uk_UA: Нічого не знайдено

en: Search Results for: %s
uk_UA: Результати пошуку для фрази: %s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
uk_UA: <span class="%1$s">Позначки:</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
uk_UA: <span class="%1$s">Опубліковано в категорії:</span> %2$s

en: % Comments
uk_UA: %s коментарів

en: 1 Comment
uk_UA: 1 коментар

en: Leave a comment
uk_UA: Залишити коментар

en: View posts in the Gallery category
uk_UA: Переглянути всі публікації галереї

en: More Galleries
uk_UA: Більше галерей

en: View Galleries
uk_UA: Переглянути галереї

en: Permalink to %s
uk_UA: Посилання до %s

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
uk_UA[0]: Ця галерея містить <a %1$s>%2$s фото</a>.
uk_UA[1]: Ця галерея містить <a %1$s>%2$s фото</a>.
uk_UA[2]: Ця галерея містить <a %1$s>%2$s фото</a>.

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
uk_UA: Вибачте. але архіву не знайдено. Спробуйте скористатися пошуком.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk_UA: Наступні записи <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
uk_UA: <span class="meta-nav">&larr;</span> Попередні записи

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk_UA: Переглянути всі публікації від %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
uk_UA: Сторінки:

en: Edit
uk_UA: Редагувати

en: Link to full-size image
uk_UA: Посилання на оригінальне зображення

en: Full size is %s pixels
uk_UA: Повний розмір %s пікселів

en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
uk_UA: <span class="%1$s">Опубліковано</span> %2$s

en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
uk_UA: <span class="%1$s">Автор</span> %2$s

en: Return to %s
uk_UA: Повернутися до «%s»

en: Skip to content
uk_UA: Перейти до контенту

en: Page %s
uk_UA: Сторінка %s

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
uk_UA: Додати в закладки: <a href="%3$s" title="Постійне посилання на %4$s" rel="bookmark">постійне посилання</a>.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
uk_UA: Опубліковано у %1$s. Додати до закладок <a href="%3$s" title="Постійне посилання на %4$s" rel="bookmark">постійне посилання</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
uk_UA: Опубліковано у %1$s | Теґи: %2$s. | Додати в закладки: <a href="%3$s" title="Постійне посилання на  %4$s" rel="bookmark">постійне посилання на публікацію</a>.

en: View all posts by %s
uk_UA: Подивитися всі записи автора %s

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
uk_UA: <span class="%1$s">Дата публікації</span> %2$s <span class="meta-sep"> | Автор</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
uk_UA: Четвертий нижній регіон віджетів

en: Third Footer Widget Area
uk_UA: Третій нижній регіон віджетів

en: Second Footer Widget Area
uk_UA: Другий нижній регіон віджетів

en: An optional widget area for your site footer.
uk_UA: Додаткова область віджетів для нижньої частини сайту.

en: First Footer Widget Area
uk_UA: Перший нижній регіон віджетів

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
uk_UA: Додаткова область віджетів, відображається в боковій колонці під основний областю.

en: Secondary Widget Area
uk_UA: Другий регіон віджетів

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
uk_UA: Додайте сюди віджети для показу в бічній колонці.

en: Primary Widget Area
uk_UA: Головний регіон віджетів

en: Pingback:
uk_UA: Сповіщення:

en: (Edit)
uk_UA: (Редагувати)

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
uk_UA: %1$s о %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
uk_UA: Ваш коментар очікує узгодження.

en: %s <span class="says">says:</span>
uk_UA: %s <span class="says">коментує:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk_UA: Продовження <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: header image description
en: Sunset
uk_UA: Захід сонця

note: translators: header image description
en: Path
uk_UA: Шлях

note: translators: header image description
en: Inkwell
uk_UA: Чорнило

note: translators: header image description
en: Forest Floor
uk_UA: Лісова долівка

note: translators: header image description
en: Fern
uk_UA: Папороть

note: translators: header image description
en: Concave
uk_UA: Кривизна

note: translators: header image description
en: Cherry Blossoms
uk_UA: Квітуча вишня

note: translators: header image description
en: Berries
uk_UA: Ягоди

en: Primary Navigation
uk_UA: Головне меню

en: Proudly powered by %s.
uk_UA: Працює на %s.

en: Semantic Personal Publishing Platform
uk_UA: Семантична платформа публікації

en: Comments are closed.
uk_UA: Коментарі закриті.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk_UA: Новіші коментарі <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
uk_UA: <span class="meta-nav">&larr;</span> Старіші коментарі

en: %1$s Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
uk_UA[0]: %1$s коментар до %2$s
uk_UA[1]: %1$s коментарі до %2$s
uk_UA[2]: %1$s коментарів до %2$s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
uk_UA: Захищено паролем. Введіть пароль.

en: Category Archives: %s
uk_UA: Архів категорії: %s

en: About %s
uk_UA: Про автора %s

en: Author Archives: %s
uk_UA: Архів автора: %s

en: Blog Archives
uk_UA: Архіви сайту

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
uk_UA: Архів за: <span>%s</span>

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
uk_UA: Архів за: <span>%s</span>

en: Daily Archives: <span>%s</span>
uk_UA: Архів за: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
uk_UA: Вибачте, сторінку не знайдено. Спробуйте скористатися пошуком.

en: Not Found
uk_UA: Не знайдено

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
uk_UA: Команда WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyten/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/themes/twentyten/
