Twenty Ten - en to nl translation catalogue (79 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
nl: Het 2010 theme voor WordPress is stijlvol, aanpasbaar, simpel en leesbaar  -- maak het je eigen met een custom menu, header afbeelding en achtergrond. Twenty Ten heeft 6 widget areas (twee in de sidebar, vier in de footer) en featured afbeeldingen (thumbnails voor galerij posts en custom header afbeeldingen voor berichten en pagina's). Ook heeft het een stylesheet voor printen en de admin Visual Editor, speciale stijlen voor berichten in de "Asides" en "Galerij" categorieën, en heeft het een optionele een-koloms pagina templates welke de sidebar verwijderd.

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Ten
nl: 'Twenty Ten'

note: Template Name of the plugin/theme
en: One column, no sidebar
nl: Één kolom, geen sidebar

en: Tag Archives: %s
nl: Tagarchief: %s

en: Archives
nl: Archieven

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
nl: Helaas, geen resultaten voldeden aan de zoekcriteria. Probeer het opnieuw met andere zoekwoorden.

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

en: Search Results for: %s
nl: Zoekresultaten voor: %s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
nl: <span class="%1$s">Getagged</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
nl: <span class="%1$s">Geplaatst in</span> %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
nl: 'asides'

en: % Comments
nl: % reacties

en: 1 Comment
nl: 1 reactie

en: Leave a comment
nl: Een reactie plaatsen

en: View posts in the Gallery category
nl: Bekijk de berichten in de categorie-galerij

en: More Galleries
nl: Meer galerijen

en: View Galleries
nl: Galerijen tonen

en: Permalink to %s
nl: Permalink naar %s

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
nl[0]: Deze galerij bevat <a %1$s>%2$s foto</a>.
nl[1]: Deze galerij bevat <a %1$s>%2$s foto&#39;s</a>.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
nl: galerij

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
nl: Excuses, er werden geen resultaten gevonden voor het gevraagde archief. Misschien zal zoeken helpen een gerelateerd bericht te vinden.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Nieuwere berichten <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
nl: <span class="meta-nav">&larr;</span> Oudere berichten

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Bekijk alle berichten van %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
nl: Pagina&#39;s:

en: Edit
nl: Bewerken

en: Link to full-size image
nl: Link naar afbeelding op ware grootte

en: Full size is %s pixels
nl: Volledige grootte is %s pixels

en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
nl: <span class="%1$s">Gepubliceerd</span> %2$s

en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
nl: <span class="%1$s">Door</span> %2$s

en: Return to %s
nl: Terug naar %s

en: Skip to content
nl: Spring naar inhoud

en: Page %s
nl: Pagina %s

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
nl: Bookmark de <a href="%3$s" title="Permalink naar %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
nl: Dit bericht is geplaatst in %1$s. Bookmark de <a href="%3$s" title="Permalink naar %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
nl: Dit bericht is geplaatst in %1$s met de tags %2$s. Bookmark de <a href="%3$s" title="Permalink naar %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

en: View all posts by %s
nl: Alle berichten tonen van %s

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
nl: <span class="%1$s">Geplaatst op</span> %2$s <span class="meta-sep">door</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
nl: Vierde footerwidget-ruimte

en: Third Footer Widget Area
nl: Derde footerwidget-ruimte

en: Second Footer Widget Area
nl: Tweede footerwidget-ruimte

en: An optional widget area for your site footer.
nl: Een optioneel widgetgebied in de footer van de website.

en: First Footer Widget Area
nl: Eerste footerwidget-ruimte

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
nl: Een optioneel extra widgetgebied. Wordt getoond onder het primaire widgetgebied in de sidebar.

en: Secondary Widget Area
nl: Secundaire widgetruimte

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
nl: Widgets hier toevoegen om in de sidebar te tonen.

en: Primary Widget Area
nl: Primaire widgetruimte

en: (Edit)
nl: (bewerken)

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
nl: %1$s om %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
nl: Je reactie is in afwachting van moderatie.

en: %s <span class="says">says:</span>
nl: %s <span class="says">schreef:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Lees verder <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: header image description
en: Sunset
nl: Zonsondergang

note: translators: header image description
en: Path
nl: Pad

note: translators: header image description
en: Inkwell
nl: Inktvlek

note: translators: header image description
en: Forest Floor
nl: Bosgrond

note: translators: header image description
en: Fern
nl: Varen

note: translators: header image description
en: Concave
nl: Concaaf

note: translators: header image description
en: Cherry Blossoms
nl: Kersenbloessems

note: translators: header image description
en: Berries
nl: Bessen

en: Primary Navigation
nl: Primair navigatiemenu

en: Proudly powered by %s.
nl: Mogelijk gemaakt door %s.

en: Semantic Personal Publishing Platform
nl: 'Semantic Personal Publishing Platform'

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Nieuwere reacties <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
nl: <span class="meta-nav">&larr;</span> Oudere reacties

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
nl[0]: Een reactie op %2$s
nl[1]: %1$s reacties op %2$s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
nl: Dit bericht is beveiligd met een wachtwoord. Geef het wachtwoord om reacties te bekijken.

en: Category Archives: %s
nl: Categoriearchief: %s

en: About %s
nl: Over %s

en: Author Archives: %s
nl: Auteursarchief: %s

en: Blog Archives
nl: Sitearchief

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
nl: Jaarlijks archief: <span>%s</span>

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
nl: Maandelijks archief: <span>%s</span>

en: Daily Archives: <span>%s</span>
nl: Dagelijks archief: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
nl: Helaas, de opgevraagde pagina kon niet worden gevonden. Misschien kan de zoekfunctie helpen.

en: Not Found
nl: Niet gevonden

note: #-#-#-#-#  twentyten.pot (Twenty Ten 2.2)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
nl: https://nl.wordpress.org/

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
nl: het WordPressteam
