Themes - Twenty Ten - en to nb_NO translation catalogue (84 entries)

note: Description of the theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
nb_NO: 2010-temaet for WordPress er stilig, mulig å tilpasse, enkelt og lesbart - gjør det til ditt med en egendefinert meny, tittelbilde og bakgrunn. Twenty Ten støtter seks widgetområder (to i sidekolonnen, fire i bunnteksten) og fremhevede bilder (miniatyrer for galleriinnlegg og tilpassede tittelbilder for innlegg og sider). Det inkluderer stilark for utskrift og Visual Editor for administrator, spesielle stiler for innlegg i "Asides"- og "Gallery"-kategoriene, og har en valgfri én-kolonne sidemal som fjerner sidekolonnen.

note: translators: %s: The post title.
en: One Response to %s
nb_NO: Ett svar til %s

en: White
nb_NO: Hvit

en: Light Gray
nb_NO: Lysegrå

en: Medium Gray
nb_NO: Mellomgrå

en: Black
nb_NO: Svart

en: Blue
nb_NO: Blå

note: Template Name of the theme
en: One column, no sidebar
nb_NO: En kolonne, ingen sidekolonne

en: Tag Archives: %s
nb_NO: Stikkordarkiv: %s

en: Archives
nb_NO: Arkiv

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
nb_NO: Det var ingen treff på dine søkekriterier. Søk på nytt med noen andre nøkkelord.

en: Nothing Found
nb_NO: Ingenting funnet

en: Search Results for: %s
nb_NO: Søkeresultater for: %s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
nb_NO: <span class="%1$s">Merket med</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
nb_NO: <span class="%1$s">Skrevet i</span> %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
nb_NO: sideområder

en: % Comments
nb_NO: % kommentarer

en: 1 Comment
nb_NO: 1 kommentar

en: Leave a comment
nb_NO: Legg igjen en kommentar

en: View posts in the Gallery category
nb_NO: Vis innlegg i gallerikategorien

en: More Galleries
nb_NO: Flere gallerier

en: View Galleries
nb_NO: Se gallerier

en: Permalink to %s
nb_NO: Permalenke til %s

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
nb_NO[0]: Dette galleriet inneholder <a %1$s>%2$s bilde</a>.
nb_NO[1]: Dette galleriet inneholder <a %1$s>%2$s bilder</a>.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
nb_NO: galleri

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
nb_NO: Beklager, ingenting ble funnet i dette arkivet. Du kan prøve å søke etter relaterte innlegg.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nb_NO: Nyere innlegg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
nb_NO: <span class="meta-nav">&larr;</span> Eldre innlegg

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nb_NO: Les alle innlegg av %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
nb_NO: Sider:

en: Edit
nb_NO: Rediger

en: Link to full-size image
nb_NO: Lenke til originalbildet

en: Full size is %s pixels
nb_NO: Full størrelse er %s piksler

en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
nb_NO: <span class="%1$s">Publisert</span> %2$s

en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
nb_NO: <span class="%1$s">Av</span> %2$s

en: Return to %s
nb_NO: Tilbake til %s

en: Skip to content
nb_NO: Hopp til innhold

en: Page %s
nb_NO: Side %s

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
nb_NO: Bokmerk <a href="%3$s" title="Permalenke til %4$s" rel="bookmark">permalenken</a>.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
nb_NO: Dette innlegget ble publisert i %1$s. Bokmerk <a href="%3$s" title="Permalenke til %4$s" rel="bookmark">permalenken</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
nb_NO: Dette innlegget ble publisert i %1$s og merket med %2$s. Bokmerk <a href="%3$s" title="Permalenke til %4$s" rel="bookmark">permalenken</a>.

en: View all posts by %s
nb_NO: Vis alle innlegg av %s

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
nb_NO: <span class="%1$s">Skrevet</span> %2$s <span class="meta-sep">av</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
nb_NO: Fjerde bunnområde for widgeter

en: Third Footer Widget Area
nb_NO: Tredje bunnområde for widgeter

en: Second Footer Widget Area
nb_NO: Andre bunnområde for widgeter

en: An optional widget area for your site footer.
nb_NO: Et valgfritt widgetområde for bunntekstområdet.

en: First Footer Widget Area
nb_NO: Første bunnområde for widgeter

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
nb_NO: Et valgfritt sekundært widgetområde som vises under primærområdet i din sidekolonne.

en: Secondary Widget Area
nb_NO: Sekundært widgetområde

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
nb_NO: Legg til widgeter her som skal vises i sidekolonnen.

en: Primary Widget Area
nb_NO: Hovedområde for widgeter

en: Pingback:
nb_NO: Tilbaketråkk:

en: (Edit)
nb_NO: (Rediger)

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
nb_NO: %1$s, kl. %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
nb_NO: Din kommentar avventer moderasjon.

en: %s <span class="says">says:</span>
nb_NO: %s <span class="says">sier:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nb_NO: Les videre <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: header image description
en: Sunset
nb_NO: Solnedgang

note: translators: header image description
en: Path
nb_NO: Bane

note: translators: header image description
en: Inkwell
nb_NO: Blekkhus

note: translators: header image description
en: Forest Floor
nb_NO: Skogsbunn

note: translators: header image description
en: Fern
nb_NO: Bregne

note: translators: header image description
en: Concave
nb_NO: Konkav

note: translators: header image description
en: Cherry Blossoms
nb_NO: Kirsebærblomster

note: translators: header image description
en: Berries
nb_NO: Bær

en: Primary Navigation
nb_NO: Primærmeny

en: Proudly powered by %s.
nb_NO: Drives med kraft fra %s.

en: Semantic Personal Publishing Platform
nb_NO: Semantisk personlig publiseringsplattform

en: Comments are closed.
nb_NO: Det er stengt for kommentarer.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nb_NO: Nyere kommentarer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
nb_NO: <span class="meta-nav">&larr;</span> Eldre kommentarer

en: %1$s Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
nb_NO[0]: %1$s svar til %2$s
nb_NO[1]: %1$s svar til %2$s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
nb_NO: Dette innlegget er passordbeskyttet. Skriv inn passordet for å vise kommentarene.

en: Category Archives: %s
nb_NO: Kategoriarkiv: %s

en: About %s
nb_NO: Om %s

en: Author Archives: %s
nb_NO: Forfatterarkiv: %s

en: Blog Archives
nb_NO: Bloggarkiv

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
nb_NO: Årlig arkiv: <span>%s</span>

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
nb_NO: Månedlig arkiv: <span>%s</span>

en: Daily Archives: <span>%s</span>
nb_NO: Daglig arkiv: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
nb_NO: Siden ble dessverre ikke funnet. Du kan kanskje finne den ved å søke.

en: Not Found
nb_NO: Ikke funnet

note: Author of the theme
en: the WordPress team
nb_NO: WordPress-gjengen
