Twenty Eleven - en to nl translation catalogue (120 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
nl: Het thema 2011 voor WordPress is geavanceerd, lichtgewicht en aanpasbaar. Maak het persoonlijk met een aangepast menu, headerafbeelding en achtergrond - en ga vervolgens verder met de beschikbare themaopties voor lichte of donkere kleurstelling, aangepaste linkkleuren, layout en drie layoutkeuzes. 'Twenty Eleven' is uitgerust met een Showcase-sjabloon dat de homepagina verandert in een overzicht met de beste content, widgetondersteuning (sidebar, drie footers, en een showcasepagina-widget), een aangepaste &#39;Ephemera&#39;-widget om de kantlijn-, link-, citaat-, of status van de berichten te tonen. Inbegrepen zijn: stijlen voor printen en de editor voor de beheerder, ondersteuning voor 'uitgelichte' afbeeldingen (zoals aangepaste headers voor berichten en pagina&#39;s, en als grote afbeeldingen op de uitgelichte &#39;sticky&#39; berichten). Tevens zijn er speciale stijlen voor zes verschillende berichtformats.

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Eleven
nl: 'Twenty Eleven'

note: Template Name of the plugin/theme
en: Sidebar Template
nl: Sidebar sjabloon

note: Template Name of the plugin/theme
en: Showcase Template
nl: Showcase-sjabloon

en: Tag Archives: %s
nl: Tagarchief: %s

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Volgende <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
nl: <span class="meta-nav">&larr;</span> Vorige

en: Archives
nl: Archieven

en: Recent Posts
nl: Meest recente berichten

en: Featuring: %s
nl: Uitgelicht: %s

en: Featured Post
nl: Uitgelicht bericht

en: Search
nl: Zoeken

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
nl: Helaas, geen resultaten voldeden aan de zoekcriteria. Probeer het opnieuw met andere zoekwoorden.

en: Search Results for: %s
nl: Zoekresultaten voor: %s

en: Number of posts to show:
nl: Aantal te tonen berichten:

en: Title:
nl: Titel:

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
nl: % <span class="reply">reacties &rarr;</span>

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
nl: Één <span class="reply">reactie &rarr;</span>

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
nl: <span class="reply">geen reacties &rarr;</span>

en: Twenty Eleven Ephemera
nl: 'Twenty Eleven Ephemera'

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
nl: Gebruik deze widget om een lijst met recente aside, status, citaten en linkberichten te tonen.

en: %s Theme Options
nl: %s Themaopties

en: Default color: %s
nl: Standaardkleur: %s

en: Select a Color
nl: Een kleur kiezen

en: One-column, no sidebar
nl: Enkele kolom, geen sidebar

en: Content on right
nl: Inhoud rechts

en: Content on left
nl: Inhoud links

en: Dark
nl: Donker

en: Light
nl: Licht

en: Overview
nl: Overzicht

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Theme_Options_Screen" target="_blank">Documentation on Theme Options</a>
nl: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Theme_Options_Screen" target="_blank">Documentatie over themainstellingen</a>

en: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
nl: <a href="http://nl.forums.wordpress.org/" target="_blank">Nederlandstalige ondersteuningsforums</a>

en: For more information:
nl: Voor meer informatie:

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
nl: Let erop dat je op &#39;Wijzigingen opslaan&#39; klikt om de aanpassingen aan dit thema op te slaan.

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
nl: <strong>Standaard Layout</strong>: Je kan ervoor kiezen om je website&#8217;s een standaard layout te geven met een sidebar links, rechts, of zonder sidebar.

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
nl: <strong>Linkkleur</strong>: Je kunt de kleur kiezen die gebruikt wordt voor tekstlinks op de site. Hier kun je de HTML-kleur of hex-code invoeren, of kies een kleur uit het kleurenpalet door te klikken op de knop &#39;Kleur kiezen&#39;.

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
nl: <strong>Kleurenschema</strong>: Je kunt kiezen uit de kleurpalet of "Licht" (lichte achtergrond met een donkere tekst) of "Donker" (donkere achtergrond met een lichte tekst) voor je site.

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
nl: Diverse thema&#39;s bieden maatwerk instellingen die zijn gegroepeerd op een thema-opties pagina. Wanner het thema wordt gewijzigd, kunnen instellingen veranderen of verdwijnen omdat ze specifiek voor het thema zijn. Het huidige thema, Twenty Eleven, biedt de volgende thema instellingen:

en: Theme Options
nl: Thema opties

en: Default Layout
nl: Standaardlayout

en: Link Color
nl: Linkkleur

en: Color Scheme
nl: Kleurenschema

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
nl: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Gepubliceerd </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link naar volledige afbeelding">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Terug naar %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: Next &rarr;
nl: Volgende &rarr;

en: &larr; Previous
nl: &larr; Vorige

en: Image navigation
nl: Afbeeldingsnavigatie

en: Skip to secondary content
nl: Spring naar de secundaire inhoud

en: Skip to primary content
nl: Spring naar de primaire inhoud

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Page %s
nl: Pagina %s

en: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
nl: <span class="sep">Geplaatst op </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> door </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: Reply <span>&darr;</span>
nl: Antwoorden <span>&darr;</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
nl: Je reactie is in afwachting van moderatie.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
nl: %1$s om %2$s

note: translators: 1: comment author, 2: date and time
en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
nl: %1$s op %2$s <span class="says">schreef:</span>

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Nieuwere berichten <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
nl: <span class="meta-nav">&larr;</span> Oudere berichten

en: Post navigation
nl: Berichtnavigatie

en: Footer Area Three
nl: Footergebied drie

en: Footer Area Two
nl: Footergebied twee

en: An optional widget area for your site footer
nl: Een optionele widget die je in de footer kunt gebruiken

en: Footer Area One
nl: Footergebied een

en: The sidebar for the optional Showcase Template
nl: De sidebar voor het optionele Showcase-sjabloon

en: Showcase Sidebar
nl: Showcase sidebar

en: Main Sidebar
nl: Hoofd sidebar

note: translators: header image description
en: Hanoi Plant
nl: Hanoi-plant

note: translators: header image description
en: Willow
nl: Wilg

note: translators: header image description
en: Lanterns
nl: Lantaarns

note: translators: header image description
en: Chessboard
nl: Schaakbord

note: translators: header image description
en: Pine Cone
nl: Pijnappel

note: translators: header image description
en: Shore
nl: Kust

note: translators: header image description
en: Wheel
nl: Wiel

en: Primary Menu
nl: Primair menu

en: Proudly powered by %s
nl: Ondersteund door %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
nl: 'Semantic Personal Publishing Platform'

en: Featured
nl: Uitgelicht

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Bekijk alle berichten van %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
nl: Dit bericht is geplaatst door <a href="%6$s">%5$s</a>. Maak dit favoriet <a href="%3$s" title="Permalink naar %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
nl: Dit bericht werd geplaatst in %1$s door <a href="%6$s">%5$s </a>. Bookmark de <a href="%3$s" title="Permalink om %4$s" rel="bookmark"> permalink </a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
nl: Dit bericht werd geplaatst in %1$s en getagd %2$s door <a href="%6$s">%5$s </a>. Bookmark de <a href="%3$s" title="Permalink om %4$s" rel="bookmark"> permalink </a>.

en: Quote
nl: Citeren

en: View all posts by %s
nl: Alle berichten tonen van %s

en: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>
nl: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> door </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>

en: Image
nl: Afbeelding

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
nl: <span class="%1$s">Getagged</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
nl: <span class="%1$s">Geplaatst in</span> %2$s

en: Permalink to %s
nl: Permalink naar %s

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
nl[0]: Deze galerij bevat <a %1$s>%2$s foto</a>.
nl[1]: Deze galerij bevat <a %1$s>%2$s foto&#39;s</a>.

en: Gallery
nl: Galerij

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
nl: Dit bericht is geplaatst in %1$s. Bookmark de <a href="%3$s" title="Permalink naar %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
nl: Dit bericht is geplaatst in %1$s met de tags %2$s. Bookmark de <a href="%3$s" title="Permalink naar %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

en: Edit
nl: Bewerken

en: <b>%</b> Replies
nl: <b>%</b> reacties

en: <b>1</b> Reply
nl: <b>1</b> reactie

en: Leave a reply
nl: Geef een reactie

en: Pages:
nl: Pagina&#39;s:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Lees verder <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Reply
nl: Beantwoorden

en: Aside
nl: 'Aside'

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

en: Newer Comments &rarr;
nl: Nieuwere reacties &rarr;

en: &larr; Older Comments
nl: &larr; Oudere reacties

en: Comment navigation
nl: Reactienavigatie

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[0]: Een gedachte over &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[1]: %1$s gedachten over &ldquo;%2$s&rdquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
nl: Dit bericht is beveiligd met een wachtwoord. Geef het wachtwoord om reacties te bekijken.

en: Category Archives: %s
nl: Categoriearchief: %s

en: About %s
nl: Over %s

en: Author Archives: %s
nl: Auteursarchief: %s

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
nl: Excuses, er werden geen resultaten gevonden voor het gevraagde archief. Misschien zal zoeken helpen een gerelateerd bericht te vinden.

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

en: Blog Archives
nl: Sitearchief

en: Yearly Archives: %s
nl: Jaarlijks archief: %s

en: Monthly Archives: %s
nl: Maandelijks archief: %s

en: Daily Archives: %s
nl: Dagelijks archief: %s

note: translators: %1$s: smilie
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
nl: Probeer eens te zoeken in het maandelijks archief: %1$s

en: Most Used Categories
nl: Meest gebruikte categorie&#235;n

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
nl: Het lijkt erop dat we niet kunnen vinden waar je naar zoekt. Gebruik het zoekformulier of &#233;&#233;n van de links hieronder.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
nl: Dit is een beetje genant, nietwaar?.

note: #-#-#-#-#  twentyeleven.pot (Twenty Eleven 2.5)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
nl: https://nl.wordpress.org/

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
nl: het WordPressteam
